Biopsje

Biopsja cienkoigłowa 

polega na wprowadzeniu cienkiej igły  do zmiany w piersi pod kontrolą USG i pobraniu materiału do badania    cytologicznego. Niekiedy ilość pobranego materiału jest zbyt mała i wówczas należy wykonać dodatkowych kilku wkłuć. Ta forma biopsji trwa do kilkunastu minut. Materiał uzyskany tą metodą nie daje precyzyjnej oceny, szczególnie gdy wynik jest negatywny.

Biopsja gruboigłowa  (MAGNUM)

pozwala na pobranie do oceny większych fragmentów tkanki i polega na wprowadzeniu do zmian w piersi pod    kontrolą aparatu USG specjalnie skonstruowanej igły. Biopsję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa ona około 15 minut. Procedura wymaga pobrania kilku wycinków.

Biopsja mammotomiczna piersi pod kontrolą USG wspomagana próżnią 

jest jedną z najnowocześniejszych metod pobierania wycinków z piersi. Wykonywana jest z 3 mm wkłucia    po  wcześniejszym znieczuleniu miejscowym. Specjalna igła posiadająca wewnątrz wycięcie przy pomocy systemu systemu próżniowego wciąga fragment    zmiany, zostaje uruchomiony mechanizm rotacyjno-tnący znajdujący się wewnątrz igły i pobrany materiał    przekazywany jest do specjalnego pojemnika. Cały proces wykonywany jest pod kontrolą USG i pozwala na pobranie tkanki z dowolnego miejsca wokół igły biopsyjnej mammotomicznej bez konieczności ponownego nakłuwania piersi. Badanie pozwana na pobranie wystarczającej ilości tkanki (do 2 cm?), a w niektórych przypadkach do usunięcia całej zmiany. Pacjentka nie musi być specjalnie przygotowana do zabiegu (zaleca się wykonanie układu krzepnięcia).Procedura trwa około 20 minut  jest bezbolesna i nie wymaga zakładania szwów. Zakłada się jedynie bandaż    uciskowy. Blizna po wkłuciu jest minimalna i prawie niewidoczna.Większy wysiłek fizyczny można podjąć już około 2 dniach, kontrolną mammografię po 6 miesiącach